Devrimci,Güncel,Tarafsız,Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımEN POPÜLER GALERİLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Öğrenci Velileri Dikkat! Çocuğunuz İsteminiz Dışında İmam Hatipli Olabilir...

Öğrenci Velileri Dikkat! Çocuğunuz İsteminiz Dışında İmam Hatipli Olabilir...

Tarih 22 Ağustos 2013, 12:22 Editör Bahattin Gülyuva

Konya'da bir ilköğretim okulu önce ortaokula, ardından imam hatip ortaokuluna çevrildi. 5. sınıfı normal ortaokulda okuyan öğrencilerin kayıtları 6. sınıfta otomatik olarak imam hatip ortaokulu öğrencisi olarak yenilendi.

MEB, eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin ardından geçtiğimiz yıl Türkiye’de bulunan tüm ilköğretim okullarını ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştürmüştü. 1 yıllık eğitim döneminin ardından, yeniden oluşan “ihtiyaç” doğrultusunda çok sayıda okulu imam hatipe çeviren bakanlığın, dönüştürme işlemleri sırasında yeni bir skandala imza attığı ortaya çıktı.

Türkiye’de bu yıl imam hatip ortaokuluna çevrilen tüm okulların mevcut öğrencilerini ilgilendirebilecek “dönüşüm” skandalı, Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Şeker Ortaokulu’nda yapılan dönüştürme ve kayıt yenileme işlemleri sırasında gündeme geldi.

1 yıl normal ortaokul

Şeker İlköğretim Okulu, 4+4+4 düzenlemesinin ardından geçen sene başında ortaokula çevrildi. Okulda, sistem gereği başka bir okula kademeli geçiş yapacak ilkokul 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri birlikte eğitim görüyordu. 1 yıl süreyle normal ortaokul olarak hizmet veren okul, 2012-2013 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü.

İmam hatipe çevrilen okul, bu yıl ilk defa 5. sınıf öğrencilerini okula “imam hatip öğrencisi” olarak kabul etti. Ancak geçen sene 5. sınıfı normal ortaokulda okuyan ve bu yıl 6. sınıfa geçecek öğrencilerin kayıtları elektronik ortamda otomatik olarak imam hatip ortaokulu öğrencisi olarak yenilendi.

‘İstemeyen başka okula’

Durumu öğrenen veliler, okula gelerek durumdan şikayetçi oldu. Ancak okul yönetimi, il milli eğitim müdürlüğünden gelen talimat doğrultusunda velilere “Çocuklarının imam hatipte devam etmesini istemeyen veliler, kaydını başka bir ortaokula aldırabilir” dedi.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise ilginç ifadeler yer aldı. Açıklamada, “Öğrenci ve okul sayıları ile tercihleri dikkate alarak Konya Valiliği’nin oluru ile yeniden bazı okulları dönüştürdük. Bu kapsamda Konya’da 15-20 okul da imam hatipe çevrildi. Okullar, bakanlığın e-okul sistemine okul kodları ile giriş yapıyor. Ancak okul imam hatipe çevrilince eski okulun kodu sistemden siliniyor. Yeni okul kodu açılarak sisteme öğrencilerin kaydının yapılması gerekiyor.
O okullar da hem türü değişen okulun öğrencileri, hem de öğretmenleri mağdur olmasın diye yeni kurum kodunu kullanarak öğrencileri imam hatip ortaokuluna aktardılar. İsteyen veliler çocuklarının nakillerini bu okullardan alıp başka okullara verebilir” denildi.

Bu haber 260 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

İlkokul Öğrencilerine Dini Kitaplar Dağıtıldı

İlkokul Öğrencilerine Dini Kitaplar Dağıtıldı İzmir'in Çiğli ilçesinde okullara dağıtılan dini içerikli kitaplar tepki gördü. Eğitim Sen bugün konuyla ilgili...

Tayyip'in Gençleri Konuştu: İran ve Suudi Arabistan Örnek, Karma Eğitim Kaldırılmalı!

Tayyip'in Gençleri Konuştu: İran ve Suudi Arabistan Örnek, Karma Eğitim Kaldırılmalı! Karma eğitimin kaldırılmasını isteyen AKP Gençlik Kolları, İran ve Suudi Arabistan'ı örnek gösterdi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Özgür Barış Özgür Barış
YA SIVIŞ, YA TERK ET!!
Suay Karaman Suay Karaman
SAYGI DUYMAK
Onur Doğan Onur Doğan
Fazlası Zarar
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
AKP'nin Kedisi Sandıkta 'Kısa Devre' Yaptı
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Halkın hırsızlıkları yok saydığını sanmak!
Mustafa Kartaloğlu Mustafa Kartaloğlu
TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
REDHACK MANİFESTOSU
Nuran Akarsu Nuran Akarsu
Çayın Tadı Kaçtı

Önemli Linkler

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori Sayısı 21
Haber Sayısı 10784
Yorum Sayısı 341
Haber Okuma 1916760
Yönetici Sayısı 14

okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi